PODPISANIE UMOWY O DOFINANSOWANIE Z NARODOWYM FUNDUSZEM OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ

W dniu 22.03.2023r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Piszu, podpisał umowę o dofinansowanie inwestycji pn. „Budowa sieci ciepłowniczej do projektowanego osiedla „Wschód 2” – etap 1”. Dofinansowanie pochodzi z programu priorytetowego 5.9 „Ciepłownictwo powiatowe”, którego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw ciepłowniczych na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza, poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych.

Przedsiębiorstwo uzyskało dofinansowanie z NFOŚiGW w postaci dotacji oraz pożyczki.

Wartość inwestycji:   1 751 308,16 PLN

Dotacja NFOŚiGW:   420 213,55 PLN

Pożyczka NFOŚiGW:   945 645,00 PLN

Termin realizacji inwestycji zaplanowano na koniec września 2024 roku.

Zadaniem projektowanej sieci ciepłowniczej jest dostarczenie energii cieplnej z istniejącej Ciepłowni miejskiej opalanej biomasą, zlokalizowanej przy ul. Jagodnej 1C do obszaru, na którym ma powstać nowe osiedle mieszkaniowe domów jednorodzinnych i wielorodzinnych tzw. osiedle „Wschód 2”. Inwestycja zostanie zrealizowana w dwóch etapach.

Pierwszy etap projektu zakłada budowę wysokoparametrowej sieci ciepłowniczej o dł. ok. 795m i średnicy nominalnej DN50 – DN125. Nowo wybudowana sieć zostanie włączona w istniejącą magistralę ciepłowniczą o średnicy DN 300, wykonaną w technologii rur preizolowanych.

Zadaniem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej jest dostarczanie ciepła mieszkańcom Pisza. Aby realizować ten cel, konieczny jest ciągły rozwój infrastruktury, który m.in. umożliwi przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej w rozwijających się częściach miasta. Dzięki bogatej infrastrukturze technicznej, miasto staje się przyjazne dla mieszkańców a powstające nowe osiedla z miejskim źródłem ciepła wpływają znacząco na rozwój miasta oraz zwiększają imigrację.

Planowane w ramach projektu działania poskutkują zwiększeniem liczby odbiorców ciepła sieciowego, a przez to wpłyną na ograniczenie emisji substancji negatywnych do środowiska. Możliwość pozyskania ciepła sieciowego wyeliminuje z użytku niekorzystne dla środowiska źródła jego pozyskiwania. Wynika to z braku konieczności stosowania tradycyjnych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła.